Podążaj za zieloną linią – Nantes

przewodnik po Nantes

Dłuuuga zielona linia ciągnie się przez całe miasto, patrz tylko pod nogi, a na pewno się nie zgubisz. Nawet jeśli – będzie warto, bo z każdym zakamarkiem, uliczką, ścianą i słupkiem to miasto potrafi zaskoczyć. Minęło dużo czasu, Nantes.

Atrakcje Nantes

Nantes poza piosenką Beirut przez większość osób jest natychmiastowo kojarzone z Machines of the Isle of Nantes, w którym znajdziemy kilkumetrowego drewnianego słonia. Sterowane od środka zwierze spaceruje po placu i oblewa dzieci wodą. Nie powinny więc dziwić znaki ostrzegawcze rozstawione w różnych częściach wyspy Ile de Nantes. Poza słoniem znajdziemy tu różnego rodzaju karuzele – steampunk’owe, albo wielopoziomowe pokazujące to co pod wodą i tuż nad nią. Stałą częścią wystawy jest także wielkie drzewo na którym można urządzić sobie spacer. Jednak na tym nie poprzestano, w okresie karnawału czy sezonie letnim po wyspie spacerują inne drewniane-mechaniczne kukły – ludzie, smoki, zwierzęta czy zabawki. Zawsze natrafimy na coś co nas zaskoczy.

marionettes nantes
Źródło: http://www.messynessychic.com

Przez liczne ulice Nantes przechodzi długa zielona linia – pełni ona rolę bezosobowego przewodnika i ma prowadzić turystów po najciekawszych miejscach w mieście. Poza sztandarowymi zabytkami takimi jak gotycka katedra św. Piotra i Pawła, pasaż Pommeraye pełny bajecznych rzeźb, teatr Graslin czy zamek książąt Bretanii (miasto było niegdyś stolicą tego regionu), znajdziemy tu niezliczoną ilość graffiti oraz dziwnych rzeczy.

picine nantes
Źródło: http://www.twimg.com

W tym między innymi basen, który został udekorowany przez jednego z francuskich artystów. Julien Saluad znany jest w całej Francji, ale duża część jego wystaw odbywa się właśnie w okolicach Nantes. Jego prace można było oglądać także w Ackerman, blisko Angers. Wystawy te robiły magiczne wrażenie, gdyż swoje „obrazy” stworzył bezpośrednio na ścianach ogromnych jaskiń. Z dodatkiem kolorowego światła człowiek bez problemu mógł teleportować się do innej rzeczywistości.

sztuka w jaskiniach
Źródło: http://www.mymodernmet.com
nantes okolice
Źródło:  www.pyramyd-editions.com

Park absurdu, czyli Jardin de plantes to wyjątkowe miejsce. Pokazuje on nie tylko to jak dużą wagę Francuzi przykładają do wyglądu ich ogrodów miejskich, ale także jak w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń zieloną, aby stała się ona atrakcyjniejsza dla odwiedzających. W parku znajdziemy wiele zwierząt wykonanych z zieleni, a także różnego rodzaju zhiperbolizowane elementy codziennej scenerii parkowej, np. ławki w rozmiarach dla krasnoludka, człowieka i giganta, ogromny budzik dla śpiącego w parku zielonego ptaszka czy mozaikowe donice.

nantes parc
Źródło: http://www.ouest-france.fr
park nantes
Źródło: http://www.inspirowaninatura.pl
jardin des plantes nantes
Źródło: http://www.wikimedia.org

Dlaczego Nantes jest wyjątkowe?

Spotkajmy się i porozmawiajmy po polsku – w Nantes gromadzi się coraz większa społeczność zafascynowana językami i kulturą słowiańską. Jeśli macie ochotę posłuchać Francuzów próbujących swoich sił w języku polskim czy serbskim – wybierzcie się do Buck Mulligan’s na spotkanie grupy i event café franco-slave.

Walki żywiołów – w 2015 roku ludzie w Polsce usłyszeli na temat Nantes ze względu na ogień, który wybuchł na dachu Bazyliki Saint-Donatien. Jak donosiły francuskie media przerażeni wierni zaczęli spontanicznie ratować znajdujące się w kościele dzieła sztuki – w pośpiechu wynosili z niego cenne obrazy i rzeźby, by uchronić je przed ogniem.

bazylika nantes płonie
Źródło: http://www.wp.pl

Z drugiej strony miasto to leży na terenach, które są zagrożone powodziami. Jeśli będziecie pokonywali trasę do miasta drogą lądową w sezonie wiosennym z pewnością Waszym oczom ukaże się wysoki poziom rzeki, a często nawet powodzie w okolicznych wioskach. Loara i ulewne deszcze mogą czasem zablokować nam niektóre mniejsze drogi w przeciągu zaledwie kilku dni.

Gdzie się napić?

Poza wcześniej wspomnianym Buck Mulligan’s, warto udać się do Hangar de banane, który znajduje się na Ile de Nantes. Jeśli fascynują nas miejsca dziwne i zaskakujące pod względem designu – koniecznie musimy wybrać się do Le nid, które jak sama nazwa wskazuje wygląda jak gniazdo. Jeśli marzyliśmy kiedykolwiek o wysiadywaniu jaj – tam będzie to możliwe. W zupełnie innym stylu, ale równie dobre i interesujące są Pointe Noire oraz l’Absence.

 

nantes hangare de banane
Źródło: http://www.hangarabananes.fr
pict0006-553x368
Źródło: http://www.hangarabananes.fr
le nid nantes
Źródło: http://www.mikestravelguide.com
gdzie zjeść nantes
Źrodło: http://www.flickr.com
nantes bary
Źródło: http://www.nantes.fr

W okolicy:

W okolicy Nantes leżą wioski pachnące konwaliami, to tu w kwietniu znajdziemy obozowiska camionersów, umiejscowione tuż nad rzeką. To właśnie tutaj odbywają się jedne z największych zbiorów konwalii. Kwiaty te stanowią symbol szczęścia i każdego roku od kilkuset lat stanowią piękny upominek z okazji 1-ego maja. Podobnie jak w Polsce obchodzone jest wtedy święto pracy.

alternatywny przewodnik po Francji

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Francji, poznać tamtejszą muzykę oraz być na bieżąco z postami na blogu – koniecznie polubcie profil projektu na facebooku lub instagramie. Poza informacjami o nowych postach, znajdziecie tam także inne ciekawostki, a także fiszki do nauki francuskiego.

Reklamy

6 myśli w temacie “Podążaj za zieloną linią – Nantes

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s